-= RockWire Forum =-
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Κίτρινα Ποδήλατα

2 posters

Go down

Κίτρινα Ποδήλατα Empty Κίτρινα Ποδήλατα

Post  marina nt Tue Jun 22, 2010 8:50 am

Κίτρινα Ποδήλατα Untitl11

Τα Κίτρινα Ποδήλατα είναι ένα ελληνικό μουσικό συγκρότημα που υπάρχει δισκογραφικά από τον Νοέμβριο του 2000 και σχηματίστηκε από τον Γιώργο και τον Αλέξανδρο Παντελιά, οι οποίοι είναι οι εμπνευστές, δημιουργοί και τα μοναδικά μέλη του συγκροτήματος. Οι μουσική τους κινείται κυρίως σε ροκ ρυθμούς αν και αρκετοί τους χαρακτηρίζουν ως έντεχνο συγκρότημα.

Ο Γιώργος Παντελιάς γεννήθηκε το 1976. Είναι απόφοιτος του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο τμήμα Μαθηματικών. Επίσης έχει σπουδάσει 11 χρόνια κλασική κιθάρα και παράλληλα κάνει και μαθήματα ορθοφωνίας.
Ο Αλέξανδρος Παντελιάς έχει γεννηθεί το 1982. Έχει αποφοιτήσει από το Μουσικό Λύκειο Δυτικής Αττικής και είναι φοιτητής στο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ινστιτούτο Πειραιά, στο τμήμα Συστημάτων Ηλεκτρονικών Υπολογιστών. Οι μουσικές του σπουδές περιλαμβάνουν 12 χρόνια κλασικής κιθάρας. Παίζει κλασική και ηλεκτρική κιθάρα, καθώς και πιάνο και μαντολίνο.

Τα Κίτρινα Ποδήλατα έχουν εμφανιστεί στην Αθήνα σε μέρη όπως το Rodeo, το House Of Art, ο Σταυρός Του Νότου και αλλού, καθώς και σε πολλά άλλα μέρη της Ελλάδας. Το 2004 εμφανίστηκαν στα Μουσικά Βραβεία Αρίων και βραβεύτηκαν ως το καλύτερο έντεχνο συγκρότημα. Δισκογραφικά έχουν συνεργαστεί με τον Γεράσιμο Ανδρεάτο, τον Ορφέα Περίδη, την Γλυκερία, τον Λαυρέντη Μαχαιρίτσα, την Τάνια Τσανακλίδου και την Δέσποινα Ολυμπίου ενώ επί σκηνής έχουν συμπράξει με τους Ορφέα Περίδη, Λαυρέντη Μαχαιρίτσα, Διονύση Τσακνή, Φίλιππο Πλιάτσικα, Βασίλη Καζούλη, Νίκο Ζιώγαλα, Δέσποινα Ολυμπίου, Δημήτρη Σταρόβα, Όναρ.

Έγιναν κυρίως γνωστοί το 2004, από το τραγούδι ‘Ταξιδεύω το εγώ μου’ το οποίο ακουγόταν στους τίτλους της σειράς 504χλμ βόρεια της Αθήνας, και πιο πρόσφατα, το 2008, από το τραγούδι τους ‘Θα πάρω φόρα’, το οποίο ακούστηκε για πρώτη φορά στην εκπομπή Ράδιο Αρβύλα μια βδομάδα πριν συμβούν τα γεγονότα και τα επεισόδια με τα ΜΑΤ το Δεκέμβρη του 2008. Το τραγούδι αποδείχτηκε προφητικό, αφού μέσα σε όλα μιλάει και για τη σύγκρουση του τραγουδιστή με την εξουσία και με τα ΜΑΤ.

ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ
• Κίτρινα Ποδήλατα (2000)
• Να σε δώ να γελάς (2001)
• Τα λόγια είναι δρόμοι (2003)
• Μη φεύγεις – 504χλμ της Αθήνας(2004)
• Χρόνος (2006)
• Η ζωή σου φωνάζει(2007)
• Live 2007(2007)
• Ανάδυση (2009)



marina nt
marina nt
Forum Moderator
Forum Moderator

Posts : 17
Join date : 2010-06-02
Age : 33
Location : Athens

Back to top Go down

Κίτρινα Ποδήλατα Empty Re: Κίτρινα Ποδήλατα

Post  rock Tue Jun 22, 2010 2:18 pm

Ονειρέψου με μα μην μ' αγγίζεις..
είμαι σύρμα από ρεύμα κομμένο..
σ' αγαπώ είμαι εδώ και επιμένω..
να γκεμίζω τα τείχη που χτίζεις..
ονειρέψου με μα μην μ' αγγίζεις.. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
rock
rock

Posts : 24
Join date : 2010-04-29
Location : Easter Islands

http://www.denantexwallo.gr

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum