-= RockWire Forum =-
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Xaxakes [The Band]

Go down

Xaxakes [The Band] Empty Xaxakes [The Band]

Post  Stratos Fri May 21, 2010 9:06 am

Xaxakes

Xaxakes [The Band] XaxakesLive_480


Βιογραφικό
Το συγκρότημα δημιουργήθηκε το 1996 στη Θεσσαλονίκη. Την ίδια χρονιά κυκλοφορούν τον πρώτο δίσκο με τίτλο "Hey Mister Όμορφε". Το 1999 κυκλοφορούν 2 singles με τίτλους "Monte Carlo" και "Βασιληάς". Το 2000 κυκλοφορεί ο δεύτερος ολοκληρωμένος δίσκος με τίτλο "Casanova". Το 2001 συμμετέχουν με ένα κομμάτι στο soundtrack της ταινίας "Ο Καλύτερός Μου Φίλος". Το 2004 κυκλοφορούν το single "Love Me".Το 2009 οι Xaxakes επιστρέφουν στη δισκογραφία με το δίσκο "Το Vals Των Ελαφιών".
Τόν Γιάννη Νάστα τον γνωρίζουν οι περισσότεροι που ασχολούνται με την μουσική απο το στούντιο του στην Θεσσαλονίκη, εγώ προσωπικά απο έναν τελείως διαφορετικό χώρο. Αυτό που θα πεί ο οποιοσδήποτε καθήσει να πεί δυό-τρείς κουβέντες μαζί του, είναι ότι πρόκειται για τον "Αιώνιο έφηβο"! Είναι πραγματικά το είδος του καλλιτέχνη που έχει εκλείψει, εκείνος που πραγματικά παίζει και τραγουδάει μέσα απο την καρδιά του, μόνο και μόνο για το κέφι του και για να κρατιέται "ζωντανός"!

Τα μέλη του συγκροτήματος είναι:
Γιάννης Νάστας - Φωνητικά, Κιθάρα
Ντόμινι Λυμπέρη - Πιάνο / Πλήκτρα

Δισκογραφία

Το Vals Των Ελαφιών - 2009
1 Μη Μαζί, Γιατί
2 Πονάν Τα Χείλη Μου (γεια!)
3 Τι Ωραία Που΄ναι Στην Βροχή
4 L΄amour
5 Love Me
6 Κάτι Σαν Αυτό
7 Σ΄έχω Χάσει
8 Ασταμάτητα Νέοι
9 Το Vals Των Ελαφιών
10 New York City
11 Η Επιστροφή

Love Me - 2004
1 Love Me
2 Σ'έχω Χάσει

Casanova - 2000
1 Don Juan De Casanova
2 Monte Carlo
3 Gay Guy
4 Στιγμές
5 Πέφτει
6 Sexy
7 Casanova
8 Air
9 Βασιληάς
10 Στιγμές (remix)
11 Rendez Vous Στο Monaco

Monte Carlo - 1999
1 Monte Carlo

Βασιληάς - 1999
1 Βασιληάς
2 Βασιληάς (mechanic mix)
3 Βασιληάς (absolut xaxa mix)
4 Gay Guy

Hey Mister Όμορφε - 1996
1 Hey Mister Όμορφε
2 Fly
3 Στα Ξαφνικά
4 Μόλις Δεκάξι
5 Άγρια Φτερά
6 Έτσι Απλά